HOME | PROFILE | NEWS | MEDIA | PHOTOS | MUSIC | LINK | CONTACT

返回個人資料PROFILE>>工作經歷(含兼任)WORK HISTORY (Including Part-time)

2015年9月起
中國音樂學院特聘研究生導師

2015年6月起
中國音樂家協會(Chinese Musicians' Association)理事

2015年2月起
澳門褔建南音名譽會長

2014年起
集樂澳門協會榮譽會長

2013-6月起
澳門特區政府文化咨詢委員
Member of Cultural Consultative committee. Macao

2011年12月起
世界南音聯誼會名譽會長
Honorary President of World Southern Music Friendship Association

2010年7月起
澳門管樂協會名譽藝術總監
Honorary Artistic Director of Macau Band Directors Association

2010年7月起
澳門古琴學會藝術顧問
Advisor of Macau Guqin Association

2010年7月起
澳門古箏學會藝術顧問
Advisor of Macau GuZheng Association

2010年5月起
澳門長虹音樂會名譽會長
Honorary President of Macao Cheong Hong Music Club

2010年3月起
華南師範大學音樂學院客席教授
Visiting Professor of South China Normal University College of Music

2008年11月起
澳門道樂團名譽團長
Honorary President of Macao Taoist Orchestra Association

2008年10月起                             
中國全國高校理論作曲學術委員會副主任
Deputy Director of National Higher Education Academic Committee on Music Theory and Composition

2008年9月起
澳門特區政府文化局澳門樂團顧問委員會  委員
Member of Advisory Committee of Macao Orchestra under the Cultural Affairs Bureau

2008年7月起
中央音樂學院博士論文答辯特邀校外評審
Guest fellowship and guest jury member of doctoral degree defense committee of Central Conservatory of Music

2007年12月18日起
星海音樂學院客席教授
Guest professor of Xinghai Conservatory of Music

2007年1月起
中央音樂學院音樂研究所研究員
Researcher of The Institute of Musicology of The Central Conservatory of Music

2004年起
澳門青年交響樂團顧問
Advisor of Macao Youth Symphony Orchestra Association

2004年9月至2010年                              
中西文化研究(半年刊) 編委
Member of Editing Committee, Journal of Sino-Western Cultural Studies (Biannually)

2003年9月1日起     
澳門理工學院藝術高等學校校長(2003-2010),教授(至今)
Director of School of Arts, Macao Polytechnic Institute

2003年9月至2010年
澳門理工學報(季刊) 編委
Journal of Macao Polytechnic Institute (Quarterly)

2003年起     
中國音樂學院特聘研究坐導師

2002年11月至2008年
上海音樂家協會副主席
Vice President of Shanghai Musicians Association (SMA)

上海音樂家協會音樂理論藝術委員會主任(兼)
Director of Music Theory Committee of the Shanghai Musician Association (Part-time)

2002年1月至2005年2月
上海師範大學音樂學院院長
Dean of Music College of Shanghai Normal University

2002年8月 
埃及開羅國際歌唱節中方演出團藝術總監
Artistic Direction for the Chinese Performing Unit of Cairo International Singing Festival

2002年6月起    
江蘇科技大學(原蘇州鐵道師範學院)客座教授
Guest professor of Jiangsu University of Science and Technology

2001年10月起  
安徽文藝出版社音樂出版顧問
Advisor of Anhui Literature and Art Publishing House 

2001年5月至8月
英國紐卡斯爾大學音樂系 客席教授
Visiting professor of Department of Music of Newcastle University

2001年4月
芬蘭北中部大學音樂系、瑞典斯德哥爾摩音樂學院`訪問學者
Visiting scholar of Department of Music of Finland Mid-North University and Stockholm Conservatory (Sweden),

2000年6月起  
西江大學 客座教授
Guest professor of Sogang University (Korea)

2000年3月至2005年
上海師範大學學科與專業建設委員會委員
Member of Curriculum and Professionalism Committee of Shanghai Normal University

1997年至2005年
上海師範大學音樂學(碩士點)學科帶頭人
Founder of Master’s Programme in Musicology of Shanghai Normal University

1998年起
上海音樂學院現代音樂學會會員
Member of Modern Music Association of Shanghai Conservatory of Music

1998年起
中國音樂教育協會 特邀理事
Invited Advisor Committee Member of China Music Education Association

1998年至2005年
上海師大萬方青年交響樂團團長
Director of Shanghai Wanfang Youth Symphony Orchestra

1997年起
上海音樂學院校友會理事
Member of the Advisory Committee of Shanghai Conservatory of Music Alumni Association

1997年至2001年12月
上海師範大學藝術學院常務副院長
Deputy Director of College of Fine Arts of Shanghai Normal University

1997年至2005年
上海師範大學校學術委員會委員、校學位委員會委員
Member of Academic Committee and Member of Degree Committee of Shanghai Normal University

1994年至1996年
日本國立靜岡大學研修
Studied in Shizuoka State University (Japan)

1993年起
中國音樂家協會會員
Member of Chinese Musicians Association